Oudjaar 2016

Éen jaar maar in de lange geschiedenis van mens en wereld, die lange gang van wie weet vanwaar, wie weet waarheen.

“Één jaar is niets” zeggen we deze dagen vaak tegen elkaar en toch was 2016 voor velen het eerste, voor velen het laatste van hun leven. Voor de één een beker vol zoet geluk, voor de ander een beker zure pijn; voor zo goed als iedereen een mengsel van beide. Wat gaat het toch vlug, wat vliegt de tijd zeggen we, maar niet de tijd, wij zelf vliegen en haasten ons achter van alles aan. 2016 Een jaar in de staart van de vorige eeuw, waarin profeten zijn opgestaan en grote stappen naar vrede in de wereld zijn gezet, waarin steeds minder op de macht van wapens wordt gewed, waarin grenzen zijn uitgewist en muren neergehaald, waarin de angst over en weer is verminderd, het vertrouwen gegroeid, de vraag zich zal opdringen: wat is de aarde die we hebben veilig gesteld; wat is het leven dat we hebben gered; wie is de mens zoals ooit bedoeld? Sinds mensenheugenis wordt deze avond bewust gevierd, samen thuis rond de tafel, oud en nieuw aan elkaar gespeeld, klokslag 12 het uur van de ommekeer met knallend kabaal naar buiten en flitsen licht in de nacht als kinderen die fluiten in het donker om te laten horen wie en waar ze zijn, van niets en niemand bang. Met de beste wensen voor het jaar dat komt, als een belofte, die we doen, als een zegen die we geven. En belofte maakt schuld!

Een goed Nieuwjaar 2017 toegewenst.

p. K. van Gorp. s.c.j.